Artystyczne oblicze Zakopanego

Artystyczne oblicze Zakopanego

Lista miejsc, w których można spędzić wigilijną kolację podczas pobytu w górach.

Zimowa stolica Polski, przede wszystkim jest kojarzona ze szczytami górskimi, Krupówkami, oscypkiem oraz skokami narciarskimi. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, iż ma ona również inne oblicze, artystyczne. Od kiedy Zakopane stało się siedzibą Polskiej inteligencji oraz osób związanych ze sztuką, przybywało na tej ziemii coraz więcej obiektów poświęconych sztuce. Co kryje artystyczna dusza Zakopanego? Na co mogą liczyć pasjonaci sztuki ze strony tego pięknego miasta?

Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem

Nazywana również imieniem największego działacza i dobrodzieja Zakopanego Władysława hr. Zamoyskiego galeria sztuki, należy do najstarszych tego typu placówek w Polsce. Powstała na podwalinach Bazaru Polskiego w 1911. Niegdyś na dolnym piętrze budynku mieściły się sklepy, natomiast nieco wyżej miała miejsce sala wykładowa, w której odbywały się wystawy oraz rozmowy z największymi artystami w Polsce. W dzisiejszych czasach na dolnym poziomie znajdują się Delikatesy SPOŁEM, natomiast piętro wyżej organizowane są spotkania z autorami wystawianych prac, koncerty, wystawy oraz promocje książek. Jest również planowany remont generalny, po którym galeria będzie spełniała najwyższe, europejskie standardy.

Galeria sztuki Władysława Hasiora

Miejsce upamiętniające działalność znanego artysty Władysława Hasiora. W 1935 roku miejsce to było dawną leżakownią hotelową, w której w 1985 zamieszkał artysta. Mieściła się tutaj, również jego pracownia i galeria. Dwa poziomy wypełnione niezwykłymi dziełami artysty — obrazy, kompozycje, sztandary oraz instalacje, są nie lada gratką dla osób kochających sztukę, które odwiedziły te okolice. Prezentowane są również okresowe wystawy innych twórców w mniejszej sali na pierwszym piętrze budynku.

Galeria Sztuki XX wieku

Jest to miejsce niezwykłe, ponieważ mieści się w Willi „Oksza”, która była trzecim arcydziełem Witkiewicza dla rodziny Kossakowskich, wzniesionym w latach 1895-1896. Miejsce to zmieniało kilkukrotnie właścicieli, jednak sprawia niesłychane wrażenie. Dodatkowo w latach 20 ubiegłego wieku, miał tutaj siedzibę „Dom Zdrowia dla Uczącej się Młodzieży”. Następnie podczas trwania II Wojny Światowej przeniesiono tutaj Szkołę Gospodarczą, która wcześniej mieściła się w Kuźnicach, a tuż po wojnie znajdowało się w tym budynku prewentorium dla dzieci i młodzieży. Niesłychana historia tego budynku skłoniła dyrekcję Muzeum Tatrzańskiego, aby w 2011 roku otworzyć tutaj Galerię Sztuki XX wieku.

Teatr Witkiewicza/Witkacego

Założony przez studentów w 1985 na fundamentach teatru Stanisława Witkiewicza. Oparte na teorii Czystej Formy Witkacego spektakle, kuszą swoją nowatorską i ponadczasową formą. Sam budynek teatru jest dość kontrowersyjny, ponieważ niegdyś mieściły się tutaj Zakłady Wodolecznicze Andrzeja Chramca, gdzie goszczono elitę Polskiej inteligencji.