Zakopane Pardałówka

Zakopane i jego dzielnica — Pardałówka

Zakopanego, chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce i Europie. Zimowa stolica naszego kraju ma wiele miejsc, które zachwycają urokiem, góralskim folklorem i klimatem. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, odciskają się na długo w pamięci odwiedzających je gości. Szlaki turystyczne, które odznaczają się niewielką ingerencją człowieka w ich naturalne piękno, nasycają ducha spokojem. Jest to idealne miejsce do odpoczynku bez względu na wiek. Jednak Zakopane to również piękna historia osady, która stała się centrum wypoczynkowym Polski.

Naturalne piękno, płynące z lokalizacji geograficznej

Ta skarbnica naturalnych atrakcji jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Co roku przyjeżdżają do niej setki tysięcy gości z całego świata. Nie tylko kusi bezpośrednim sąsiedztwem Tatr, lecz klimatem, który jest prawdziwie góralski. To najwyżej położone miasto w Polsce mieści się w Rowie Podtatrzańskim. Otoczone jest przez rzeki, które najpierw zasilają Zakopiankę, później Dunajec. Jego centrum i jednocześnie sercem rozrywki są Krupówki. Tutaj pośród wielu najlepszych knajp, znajdziesz największe wyznaczniki kultury góralskiej. Galerie sztuki, Muzeum Tatrzańskie, Teatr Witkiewicza. To jedne z największych atrakcji tego rejonu, które stworzył człowiek. Życie tutaj kwitnie przez cały rok. Nie wolno również zapomnieć o bliskim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego, który można odwiedzić wraz z przewodnikiem. Do obejrzenia jest również wiele malowniczych miejscowości, które zachwycają swoim naturalnym pięknem. Mowa tutaj o Bukowinie Tatrzańskiej, dolinie Kościeliskiej, Poroninie, a także pasmami Tatr po stronie słowackiej.

Kilka słów o historii Zakopanego

Pierwsze wzmianki o Zakopanem datowane są na rok 1578, lecz nie są niczym potwierdzone. Wtedy, rzekomo Stefan Batory miał nadać małej wiosce górskiej przywileje osadnicze. Udokumentowane powstanie tego miasta nastąpiło sto lat później, a dokładnie w 1670 roku na mocy ustawy nadanej przez Michałą Wiśniowieckiego. Początkowo była ona własnością króla, a następnie sprzedana została możnowładcom węgierskim. Prawdziwy rozkwit Zakopanego trwa nieprzerwanie od XVII wieku. Największy rozgłos nadał mu Tytus Chałubiński, który propagował właściwości klimatyczne tych terenów. Jednak największym obrońcą tych terenów okazał się Władysław Zamoyski, który w roku 1889 kupił Zakopane z dużą częścią Tatr. Dzięki jego staraniom, czyli zalesieniu tego terenu, wdrożenie elektryczności oraz instalacji wodno-sanitanych, Zakopane w roku 1933 otrzymało prawa miejskie. Koniec XIX wieku zaowocował w rozkwit kulturowy tego miejsca.

Swoją twórczość i życie łączyli z Zakopanem m.in.: Henryk Sienkiewicz, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz i inni. Stanisław Witkiewicz (ojciec) jest autorem tzw. stylu zakopiańskiego (zwanego też od jego nazwiska witkiewiczowskim) w budownictwie.

Pardałówka

Jest to dzielnica Zakopanego znajdująca się w bliskim sąsiedztwie z największymi dobrodziejstwami tej okolicy. Bardzo łatwo z tego miejsca dostać się do centrum Zakopanego — słynnych Krupówek, skoczni narciarskiej Wielka Krokiew oraz do wielu szlaków turystycznych, które poprowadzą w najpiękniejsze rejony Tatr. Jest tutaj również otworzony stok narciarski wraz ze szkółką, dzięki czemu każdy będzie mógł nauczyć się jeżdżenia na nartach lub snowboardzie. Zapraszamy serdecznie!