Gdzie w góry — najpiękniejsze szlaki w Tatrach

Gdzie w góry — najpiękniejsze szlaki w Tatrach

Tatry są naszą dumą narodową, wielu z nas kocha je nad życie i wraca do nich co roku, aby zgłębiać ich tajemnice. Oczywiście, Zakopane kusi swoim pięknem oraz niesamowitą atmosferą panującą w jego centrum, lecz prawdziwe piękno skrywają doliny, polany i szczyty, gdzie panuje znikoma aktywność człowieka. Które miejsca wybrać, aby nacieszyć się wspaniałymi widokami?

Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Kościelec

Uważany przez wielu z jedną z najpiękniejszych gór, będących w niedalekim sąsiedztwie Zakopanego. Nie jest ona co prawda najwyższa, lecz nadrabia swoim urokiem, tajemniczością oraz widokami, które są dostępne dla zwiedzającego po jej zdobyciu. W kształcie przypomina piramidę, rozcinającą Dolinę Gąsienicową na dwie, mniejsze części. Można zaplanować wycieczkę na ten szczyt wraz z odwiedzeniem znacznej liczby z kilkunastu znajdujących się tutaj przepięknych stawów. Trasa jest dedykowana dla osób rozpoczynających przygodę z eksploracją Tatr. Jednak nie należy bagatelizować tego szczytu. W niektórych częściach tej trasy można doznać trudów skalnej wspinaczki. Trasa nie powinna zająć więcej niż 2,5 godziny.

Dolina Pięciu Stawów

Znana na całą Polskę i bardzo ceniona za swoje zapierające dech w piersiach widoki dolina przywołuje co roku rzeszę zwiedzających. Jednak nie wszyscy znają najpiękniejszą trasę, która pozwala odkryć jej pełne walory turystyczne. Ścieżka ta prowadzi z Palenicy Białczańskiej do Doliny Pięciu Stawów, następnie poprzez Szpiglasową Przełęcz do Morskiego Oka. W ten sposób można zwiedzić prawdziwe perełki tych terenów, czyli: najwyższy polski wodospad, dwa najpiękniejsze, a zarazem największe tatrzańskie stawy oraz cudowne schronisko. Większość trasy to nieskończone górskie panoramy, dzikich, poszarpanych szczytów oraz górskich pojezierzy. Jest to z pewnością całodniowa wycieczka, najczęściej zajmująca ponad 5 godzin.

Rysy

Tej krainy geograficznej nie trzeba nikomu przedstawiać, lecz warto o niej wspomnieć. Jest to najwyższy szczyt, który można zdobyć bez ingerencji przewodnika i profesjonalnego sprzętu. Znajduje się on w Tatrach Wysokich i sięga 2503 m n.p.m. Ten szczyt najłatwiej będzie zdobyć przejściem prowadzącym od Popradzkiego stawu, szlakiem niebieskim, a następnie czerwonym. Wejście powinno trwać około 2,5 godzin. Trasa ta jest prostsza i bezpieczniejsza od tej po stronie Polskiej. Na dodatek wybierając tę ścieżkę, mijamy najwyżej wybudowane w Tatrach schronisko, Chatę pod Rysami, położone 2250 m n.p.m.