O tajemniczej jemiole słów kilka...

O tajemniczej jemiole słów kilka...

Niegdyś uznawano ją za dar od Boga, magiczne ziele, dlatego też była zbierana z ogromną skrupulatnością. Wierzono, że chroni ona przed złymi mocami, sprowadza do domu szczęście i bogactwo oraz sprzyja zakochanym. Do dziś przystrajamy nią domy w okresie Bożego Narodzenia.

Z jemiołą możemy spotkać się prawie wszędzie. Występuje na terenie niemal całej Europy oraz w południowej i zachodniej Azji. W Polsce występują 3 gatunki tego krzewu. Najbardziej znana jest jemioła pospolita, która pasożytuje na różnych gatunkach drzew liściastych (najczęściej na topolach) oraz na sosnach.Nietypowy kształt i sposób bytowania jemioły od zawsze wzbudzał ogromne zainteresowanie człowieka. Wierzono, między innymi w to, że jemioła zaszczepia się na dębie od uderzenia pioruna. Celtowie stosowali napój z jemioły także jako odtrutkę i afrodyzjak oraz lek na bezpłodność, gdyż krzew ten miał posiadać "żywą duszę", a zatem stanowił panaceum na wszelkie choroby oraz był symbolem życia. Ponadto jemioła była także talizmanem chroniącym przed złymi duchami, czarną magią i piorunami.

Dzisiaj jemiołę wykorzystujemy przede wszystkim w medycynie i farmacji. Stosuje się ją m.in. jako składnik lekarstw przeciw nowotworom. Zapobiega nadciśnieniu oraz miażdżycy. Polecana jest szczególnie podczas menopauzy, a także dla osób cierpiących na epilepsję. Jemioła wzmacnia także naszą odporność.

Dlaczego Chata pod Jemiołą?

Chata pod Jemiołą to już kilkunastoletnia, rodzinna tradycja. Na początku obiekt otaczały puste pola. Był pierwszym, tak dużym miejscem oferującym noclegi dla turystów. Określenie "Chata pod Jemiołą" stworzyła siostra właścicielki. I mimo, że w okolicy, póki co, nie znaleziony żadnej jemioły to nazwa przyjęła się i po dziś dzień odznacza się na mapie Zakopanego.

Jemioła zagnieździła się na Pardałówce. Teraz to my korzystamy z jej wyjątkowych właściwości. Traktujemy nazwę symbolicznie. Ma zapewnić miłość i dostatek. Goście Chaty pod Jemiołą mogą poczuć tutaj prawdziwy góralski klimat, wyjątkową atmosferę, której towarzyszą przepiękne, malownicze widoki.

Bronisława Gąsienica-Szymków - właścicielka obiektu

Serdecznie zapraszamy do Chaty pod Jemiołą! Miejsca z wyjątkową historią, doskonałą lokalizacją i prawdziwą góralską atmosferą.