Lokalne zabytki w okolicach Czarnej Góry

Lokalne zabytki w okolicach Czarnej Góry

Czarna Góra jest niewielką lecz piękną miejscowością, do której ze względu na wyjątkowe okoliczności przyrody i bardzo dobre warunki dla turystyczne, przyjeżdzą wielu turystów. W tym krótkim artykule chcieliśmy przybliżyć, zwiedzanie jakich zabytków możecie zaplanować, decydując się na zatrzymanie w Vill Cicho Sza.

Najciekawsze zabytki, które znajdują się w okolicach Czarnej Góry

Bukowiańskie Centrum Kultury Dom Ludowy

Miejscowe Centrum Kultury powstało na początku lat 30 ubiegłego wieku. Pomysł na jego realizację podsunął mieszkańcom nauczyciel lokalnej szkoły. Zainteresowani Bukowianie stwierdzili, że dla rozwoju wsi niezbędne jest wybudowanie tego typu placówki. W środkowej części budynku znajduje się stylowa sala teatralna. Zdobią ja ręcznie malowane żyrandole, kinkiety, a także czterometrowa panorama Tatr. W przyziemiu znajdziemy pracownie malarstwa na szkle, ceramiki i snycerki oraz piękną świetlicę, która również wykończona jest w stylu góralskim.

Skansen w Jurgowie - Zagroda Sołtysów

Jurgów podobnie, jak każde miejsce o tak długiej historii, może pochwalić się fantastycznymi zabytkami mówiącymi wiele o poprzednich pokoleniach. W skansenie oprócz Zagrody Sołtysów, która jest częścią Muzeum Tatrzańskiego, znajduje się również zabytkowy kościół z 1675 roku, szałasy pasterskie, tartak, młyny wodne i stara elektrownia.

Zespół Szałasów w Jurgowie

Na szczególną uwagę zasługuje zespół Szałasów w Jurgowie, z których najwytrwalsi korzystali jeszcze do początków lat 90 ubiegłego wieku. Pasterstwo jest jednym z głównych zajęć mieszkańców Jurgowa. Na tatrzańskich polanach wypasali swoje bydło i owce. Na nich to wybudowali słynne szałasy, które były niczym innym jak współczesnymi pomieszczeniami mieszkalno-gospodarczymi. Szałasy były używane w okresie wiosenno-letnim. Na zimę bydło spędzano z powrotem do wsi.

Zagroda Korkoszów - Muzeum Tatrzańskie

Zagroda Korkoszów znajduje się w północnej części Czarnej Góry. To przykład zabudowań typowych dla spiskiej zagrody. To miejsce, które doskonale ilustruje świat - jeszcze do niedawna obecnej - chłopskiej kultury.

Więcej ciekawych zabytków będziemy dodawać sukcesywnie, zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.