Siklawa - polska królowa wodospadów

Siklawa - polska królowa wodospadów

Planując letni wypoczynek w Tatrach zawsze pamiętamy o sztandarowych punktach wszystkich wycieczek, czyli o Gubałówce, Giewoncie, czy Kasprowym Wierchu. Bardzo często celem turystycznych wędrówek są zbiorniki wodne, takie jak Morskie Oko, czy Czarny Staw. A może warto następnym razem zaplanować trasę szlakiem najpiękniejszych tatrzańskich wodospadów?

Wodospady w polskich Tatrach

W polskich Tatrach znajdziemy wiele pięknych wodospadów. W Dolinie Roztoki na wysokości 1550 m n.p.m. można podziwiać wodospad Buczynowa Siklawa, który znajduje się na małym potoku, wypływającym z Dolinki Buczynowej. Czarnostawiańska Siklawa to wodospad kaskadowy, spadający z progu Czarnostawiańskiego Kotła. Dwoista Siklawa to podwójny wodospad nad Morskim Okiem. Tak naprawdę są to dwa wodospady: prawy (patrząc od dołu) to Prosty Wodospad, w którym jest zdecydowanie więcej wody oraz lewy - Skośny Wodospad. Dwoistą Siklawą w zimie prowadzą drogi taternickie. Siklawka to wodospad w Dolinie Kościeliskiej. Znajduje się on w Skalnistym Żlebku, w polskich Tatrach Zachodnich. Siklawica jest wodospadem w górnej części Doliny Strążyskiej. Wodospad spada z dwóch, praktycznie pionowo nachylonych skał, które łącznie mają wysokość 23 metry. Jest on znany i odwiedzany praktycznie od początków turystyki w Tatrach.


wikimedia.org

Wodogrzmoty Mickiewicza

Te wodospady zasługuje na oddzielny akapit. Składają się z trzech większych i kilku mniejszych kaskad na potoku Roztoka. Te większe noszą nazwy: Wyżni Wodogrzmot, Średni Wodogrzmot oraz Niżni Wodogrzmot. Nazwa wzięła się od ogromnego huku, z jakim spada woda, zwłaszcza po opadach atmosferycznych. Początkowo wodospady nosiły nazwę „Grzmoty”. A skąd się wziął w Tatrach Mickiewicz? Nie bywał on w tych stronach ani nie opiewał piękna polskich gór w swojej twórczości. Towarzystwo Tatrzańskie postanowiło uczcić w ten sposób narodowego Wieszcza w 1891 roku, ponieważ rok wcześniej sprowadzono jego prochy na Wawel. Wodospady były dostępne dla turystów od 1886 roku, obecnie na drodze Oswalda Balzera, wiodącej do Morskiego Oka, widać dobrze tylko Pośredni Wodogrzmot.


wikimedia.org

Siklawa – królowa polskich wodospadów

Jest to największy wodospad w Polsce. Siklawa spada z progu ściany stawiarskiej oddzielającej doliny: Pięciu Stawów Polskich i Roztoki dwiema lub trzema strugami Nachylenie ściany wynosi około 35°, wysokość progu około 65–70 metrów. Siklawa jest największym (chociaż nie najwyższym) wodospadem w Tatrach. Szlak turystyczny prowadzi po prawej stronie wodospadu przez długi pas wygładzeń polodowcowych (tak zwane „Danielki”). Są to miejsca bardzo niebezpieczne, gdy są oblodzone lub mokre. W 1924 poślizgnął się tutaj i zginął przewodnik tatrzański Jan Gąsienica Daniel (i stąd pochodzi nazwa tego miejsca).

Wodospad robi ogromne wrażenie na turystach. Zdarza się często zobaczyć nad nim tęczę. To wszystko dzięki drobnym kropelkom wody, które rozpryskując się o skały, tworzą wodną mgiełkę. Jest to bardzo malowniczy widok. Na pewno warto w czasie pieszych wędrówek po górach zobaczyć jej Wysokość Siklawę.


wikimedia.org

Ciekawe szlaki z Siklawą

Jeśli chcemy podziwiać cały majestat Tatr, a także zobaczyć najpiękniejsze wodospady tatrzańskie, możemy zaplanować wiele tras, o różnym poziomie zaawansowania. Kiedy chcemy w górach spędzić cały dzień, możemy zacząć od Rusinowej Polany. Z parkingu w Zazadnej należy kierować się niebieskim szlakiem. Jest to krótka i mało wymagająca trasa. Po drodze można zahaczyć o Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr. Z Rusinowej Polany rozciąga się przepiękny, wręcz bajkowy widok. Następnym punktem wyprawy jest Gęsia Szyja, 1490 m n.pm. Można z niej dojrzeć Giewont i Kasprowy Wierch. Po łagodnym zejściu trafiamy na Rówień Waksmundzką, a stamtąd można zejść do Wodogrzmotów Mickiewicza. Spod wodospadów warto skierować się zielonym szlakiem do Doliny Pięciu Stawów. Po minięciu Nowej Roztoki dochodzi czarny szlak, który bezpośrednio kieruje do schroniska PTTK w Dolinie Pięciu Stawów, ale warto przedłużyć trasę i trzymać się zielonego szlaku, by dojść do majestatycznej Siklawy. I dopiero po nacieszeniu oczu widokiem tego pięknego wodospadu można kontynuować wycieczkę w kierunku Doliny Pięciu Stawów.


polskieszlaki.pl